شرکت دیجیتال مارکتینگ

راهکارها

دیتاسنتر یا مرکز داده به گروهی از سرورها، سرویس دهندگان، زیرساخت های ارتباطی و امنیتی و تجهیزات الکترونیکی می گویند. که برای ارائه و نگهداری و پشتیبانی از سرویس هایی چون اینترنت، اینترانت و اکسترانت استفاده می شود. دیتا سنتر میتواند به عنوان یک مرکز پردازشی، مرکز ذخیره داده و همه موارد گفته شده عمل کند.

از جمله راهکارهای دیتاسنتر مواردی چون مجازی سازی سرور، مجازی سازی نرم افزار، مجازی سازی دسکتاپ، مجازی سازی شبکه، بکاپ گیری و بازگردانی بکاپ، مانیتورینگ دیتاسنتر، تکنولوژی ذخیره سازی SAN,NAS و نگهداری و ذخیره سازی دیتا بر روی TAPE است. در قسمت پایین برخی از این راهکارها به صورت جزیی تر بیان شده است.

مجازی سازی سرور

مجازی سازی موجب میشود که مدیران بتوانند سرور فیزیکی را به سیستم های مجازی و مستقل تبدیل کند. برای بهره وری بیشتر از سرورهای موجود در دیتا سنترها بهتر است که مجازی سازی استفاده شود. مجازی سازی باعث میشود که کاربران همزمان از منابع موجود به صورت مشترک استفاده کنند. در حالیکه هرکدام دارای سیستم عامل و نرم افزاری جداگانه هستند. از مزیت های استفاده از مجازی سازی میتوان افزایش دسترس پذیری سرورها، کاهش هزینه های عملیاتی، کاهش پیچیدگی های سرور فیزیک، افزایش کارایی نرم افزار و افزایش سرعت راه اندازی سرویس ها را نام برد.

مجازی سازی نرم افزار

با استفاده از مجازی سازی نرم افزارها که یکی دیگر از راهکارهای دیتاسنتر است نیازی به نصب نرم افزار به صورت Local بر روی دیگر سیستم ها نیست. در این روش نرم افزارهای مورد نیز کاربران در دیتاسنتر نصب میشود. و از داخل دیتاسنتر نیز در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. مجازی سازی نرم افزار موجب میشود که کاربران به نرم افزارها دسترسی داشته باشند. اگر لازم بود دسترسی یک کاربر خاص به یک نرم افزار را بدون حذف نرم افزار میتوان مسدود کرد.

مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی دسکتاپ موجب کاهش هزینه برای سخت افزار و افزایش امنیت و کنترل بهتر کاربران میشود. این موارد جزو یکی دیگر از راهکارهای دیتاسنتر است. که استفاده از VDI باعث میشود که مدیران بتوانند دسکتاپ کاربران را بهتر مدیریت کنند. در زمانی که کاربران از دسکتاپ مجازی استفاده می کنند همه عملیات پردازشی، داده های مورد استفاده آنها بر روی سرور مرکزی نگهداری میشود. با مجازی سازی دسکتاپ کاربران میتوانند از طریق وسایل دیگری مانند نوت بوک یا کامپیوتر شخصی امکان دسترسی داشته باشند.

شرکت دیجیتال مارکتینگ
شرکت دیجیتال مارکتینگ

مجازی سازی ذخیره ساز

در مجازی سازی ذخیره سازها با تجمیع دیسک ها و استفاده از یک Storage Device که در محیط مجازی نیز قابل استفاده است. نرم افزاری را برای مدیریت این ذخیره ساز در نظر میگیرند.  از وظایف آن دریافت درخواست های از سمت سرور فیزیکی و مجازی است که آنها را بر روی دیسک مناسب ذخیره میکند. مجازی سازی ذخیره ساز به صورت دو مدل است مدل File-Based و مدل Block-Based. از مزایای استفاده از مجازی سازی ذخیره ساز میتوان مواردی چون مقیاس پذیری، اضافه کردن یا کم کردن فضای ذخیره ساز، مدیریت آسان و کارآمد، کاهش هزینه سخت افزاری، افزایش قابلیت اطمینان و کارایی و انعطاف پذیری و قابلیت توسعه را نام برد.

مانیتورینگ دیتاسنتر

نظارت و مدیریت دیتاسنتر از دیگر راهکارهای دیتاسنتر است. برای اطمینان از این که وضعیت دیتاسنتر براساس نیازهای سازمان فعالیت دارد. این روال را میتوان به صورت دستی یا اتوماتیک انجام داد تا عملکرد دیتاسنتر بهتر شود. نظارت بر روی مرکز داده باید به صورت دقیق انجام شود.  از این بررسی ها گزارش تهیه شود تا اگر مشکلی در دیتاسنتر وجود دارد نسبت به رفع آن اقدام شود. این نظارت ها شامل مواردی چون نظارت بر سرورها از نظر کارایی و امنیت، نظارت بر تجهیزات شبکه و رفع ایرادات تجهیزات میشود.