شرکت دیجیتال مارکتینگ

خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه به عملیات ایجاد زیرساخت شبکه گفته میشود. رعایت اصول و استاندارد از مواردی است که باید در نصب و راه اندازی شبکه به آن دقت شود زیرا در صورت بروز ایراد باید هزینه های زیادی برای اصلاح آن صرف شود. از جمله مشکلات مواردی چون کاهش کیفیت، عدم  گسترش شبکه، قطع و وصلی شبکه را میتوان نام برد.

خدمات پسیو شبکه شرکت داده پردازی پردیسان ویرا

مشاوره راه اندازی پسیو شبکه : این سرویس به صورت حضوری و تلفنی قابل انجام است. در این مرحله تعیین سیستم مناسب برای راه اندازی پسیو شبکه و هزینه ها مشخص می شود. انتخاب مناسب در بخش نرم افزاری و سخت افزاری موجب میشود تا شبکه به طرز صحیحی فعالیت داشته باشد.

طراحی پسیو شبکه : در این مرحله جایگذاری مواردی چون نود، رک ها، مسیر لازم برای کابل کشی مشخص می شود. پس از انتخاب و تایید نقشه طراحی پسیو،  نقشه اجرایی آماده می شود.

داکت کشی و نصب ترانک : داکت کشی یکی دیگر از خدمات پسیو شبکه است. که شبکه را در دو مدل میتوان اجرا کرد مدلی عادی و یا استفاده از پریز. در مدل نصب پریز ابتدا باید ترانک نصب شود. در این نصب باید گوشه و زاویه و پارتیشن بندی را با دقت انجام داد.

کابل کشی شبکه : در کابل کشی شبکه از کابل های  کت6 (Cat6)، کت5 (Cat5)،  کت7 (Cat7) استفاده می شود. کابل کشی به شکل استاندارد موجب عدم افت سرعت می شود. رعایت اصولی مانند ایجاد فاصله 30 سانت از کابل برق فشار ضعیف، استفاده از لوله و کابل فویل دار، طول فاصله مجاز 90 متر، ایجاد زاویه و خمش استاندارد از مواردیست که باید رعایت شود.

کابل برق و تلفن : در شبکه استفاده از کابل برق و تلفن جزو خدمات پسیو شبکه محسوب می شود. این کابل ها را میتوان هم بصورت توکار و هم روی کار استفاده کرد.

فیبرنوری : در کابل کشی فیبرنوری باید خم کابل ها بطوری انجام شود که شکستگی در آنها ایجاد نشود. استفاده از کابل فیبر نوری در کابل کشی نیاز به تخصص دارد. اگر کابل ها در رایزر کار شود باید در محل مورد نظر محکم و شماره گذاری شوند.

نصب پریز برق و تلفن : پریز شبکه شامل باکس، فریم و کیستون است. در مرحله نصب ابتدا باکس نصب را نصب می کنند و سپس فریم را روی آن قرار می دهند. در مدل ترانک ابتدا کادر را نصب و سپس فریم را روی کادر قرار خواهند داد. برای پریز برق هم باید براساس رعایت بار تقسیم بندی انجام شود زیرا گذاشتن تعداد زیادی پریز بر روی یک مسیر احتمال سوختگی و پریدن فیوز را به همراه دارد.

نصب پچ پنل و تلفن : ابتدای کابل باید در رک قرار داده شود و پس از آن در پچ پنل قرار بگیرند و پانچ شوند. استاندارد غالب در ایران برای سربندی پچ پنل در ایران استاندارد 568B است. لخت کردن سیم بیش از اندازه نیز باعث افت سرعت میشود.

شرکت دیجیتال مارکتینگ
شرکت دیجیتال مارکتینگ

آرایش رک : پس از تعیین نقشه قرارگیری تجهیزات در رک باید این تجهیزات به صورت مرتب نصب شوند. آشفتگی در داخل رک موجب سخت شدن پیداکردن کابل موردنظر و احتمال قطعی می شود.

تابلو برق و یوپی اس : نصب تابلو برق از ملزومات شبکه است. تابو برق را باید در محلی مناسب قرار داد تا دچار آسیب نیز نشوند. یوپی اس دارای دو مدل رکمونت و تاور است. مدل رکمونت در داخل رک قرار می گیرد و پیچ میشود. در داخل رک باتری نیز قرار دارد و در صورتی که تعداد باتری ها کم باشد از باتری داخل رک میتوان استفاده کرد. کابل یوپی اس را باید متناسب با میزان برق دستگاه انتخاب کرد.

دوربین مداربسته : نصب دوربین مداربسته در دسته خدمات پسیو شبکه قرار دارد. این دوربین ها براساس نقشه در محل خود نصب می شوند. تنظیمات دوربین پس از راه اندازی و مشاهده تصاویر دوربین انجام خواهد گرفت.

استفاده از تستر فلوک : بعد از عملیات پسیو شبکه باید تست انجام شود. تست فلوک به بررسی دقیق سیستم کابل کشی و رفع ایرادات می پردازد. این تستر فلوک میتواند گزارش خود را به صورت پرینت نیز ارائه دهد.

ارائه نقشه و مستندات :آخرین مرحله خدمات پسیو شبکه مستندات پروژه شامل نقشه کابل کشی، رک ها، شماره نود را به صورت فایل ارائه میشود.