شرکت دیجیتال مارکتینگ

مدیریت دانش بهتر

هوش تجاری را میتوان ابزاری برای مدیریت بهتر دانش یک سازمان عنوان کرد که در موفقیت سازمان ها تاثیرگذار است.  سازمان های بزرگ به دلیل وجود فضای رقابتی موجود در جامعه تلاش میکنند تا اطلاعات صحیحی  از سازمان خود را در برنامه ریزی های راهبردی استفاده کنند. سازمانی که بتواند بر روی دانش خود مدیریت داشته باشد. در زمانهایی که نیاز به تغییرات ضروری است آمادگی لازم را خواهد داشت. با گسترش داده های اطلاعاتی نیاز به یکپارچه سازی داده ها و کنترل آنها برای مدیران جزو ضروریات است. از طریق هوش تجاری میتوان کارایی و بازدهی عملیات و فرصتهای دیده نشده برای بهبود یک سازمان را بهتر شناخت. در حقیقت هوش تجاری اطلاعات جامعی از وضعیت کسب و کار شما را در دو مقیاس حال و گذشته  را به شما ارائه میدهد.

شرکت دیجیتال مارکتینگ

هوش تجاری BI چه کارهایی انجام می دهد

هوش تجاری از مفاهیم بسیاری ضروری برای هر کسب و کاریست. این تکنولوژی براساس داده ها کار میکند. فرآیندی که به یک مدیر این امکان را میدهد که تصمیمات خود را بر اساس تحلیل داده ها آگاهانه تر انتخاب کند. و آنها را  به مرحله عمل برساند. هیچ مدیری قادر به حفظ تمام داده ها نیست پس این ابزار کمک میکند که طبق عملیاتی پیچیده داده های یک سازمان را جمع آوری کند. که این جمع آوری میتواند به صورت هفتگی یا ماهانه انجام شود. برای مثال اطلاع از اینکه  کدام گروه از کالاها در چه شهرهایی به فروش میرسد . اطلاعاتی که در هوش تجاری تجاری جمع آوری میشوند دو بعد مهم دارند. بعد زمان و بعد مکان. در بعد مکان لوکیشن کاربران و بعد زمان نیز بازه های زمانی را در نظر دارد.

شرکت دیجیتال مارکتینگ

چرا هوش تجاری

وجود اطلاعات زیاد در سازمان ها و با اهمیت بودن آنها ضمن نیاز به تجزیه و تحلیل داشتن دقیق موجب شد که سازمان ها به هوش تجاری نیازمند باشند. اگر به طور سنتی تمام این روال بر روی داده ها انجام شود باعث مدیریت نادرست داده ها و خسارات جبران ناپذیری به سازمان میشود. هوشمند سازی کسب و کارها به دریافت اطلاعات در زمان مناسب و در دسترس بودن کل داده ها برای انجام تجزیه و تحلیل کمک میکند. به نوعی هوش تجاری یا Business Intelligence فرآیندی است که اطلاعات خام یک سازمان را به داده های مفید تبدیل میکند.  براساس آن مدیریت میتواند بر روی سازمان خود تحلیل مناسبی انجام دهد و در نتیجه بهترین مسیر را برای بهبود کسب و کار با تصمیم گیری دقیق خود انجام دهد.

شرکت دیجیتال مارکتینگ

نمودار نظر سنجی مشاغل در هوش تجاری

شرکت دیجیتال مارکتینگ

سوالات متداول

امکانات برنامه هوش تجاری

برنامه هوش تجاری شرایطی را برای مدیران فراهم میکند تا بر اساس داده های سازمان که توسط هوش تجاری تجمیع شده است تصمیمات درستی را اتخاذ کنند. برخی از امکانات شامل موارد زیر است:

گزارشگیری:

این گزارشات شامل نمودار و جدول هستند و براساس نیاز کاربران میتواند فیلتربندی شوند. قابلیت بروز رسانی از دیگر مزیت های این گزارشها می باشد. و اینکه در هر زمانی شما میتوانید به این داده ها دسترسی داشته باشید.

تحلیل دادها:

با استفاده از تغییر متغییرهای شرطی میتوانید به خروجی های جدیدی دسترسی داشته باشید. البته از الگوریتم های آماری و تحلیل های پیشرفته و خوشه ای در این موارد نیز استفاده میشود. برای نمونه میخواهیم میزان تاثیرگذاری افزایش یا کاهش هزینه تبلیغات را بر روی درآمد شرکت محاسبه کنیم. کافیست که بودجه را به درآمد مرتبط کنیم و سپس با اعداد مختلف برای بودجه میزان درآمد خود را ببینیم.

داشبورد مدیریتی:

در این قسمت میتوان اهداف مهم سازمان را در یک صفحه  بطور خلاصه وار درج کرد. با گزارش گیری از این قسمت مدیران میتوانند میزان دستیابی به اهداف شرکت خود اطلاع داشته باشند. سفارشی سازی از مزیت های دیگر این قسمت است که مدیران میتوانند برای هر کدام نمودار جداگانه ای داشته باشند.

گزارش رتبه بندی:

جداولی حاوی اطلاعات جمع آوری شده با امکانات تغییر چیدمان و پارامترها که مورد نیاز کاربران می باشد.

دیگر امکانات :

گرفتن خروجی به صورت  جدول در اکسل و PDF

بروز رسانی نمودارها و ادغام و استفاده همزمان از پایگاههای داده

تکنیک های قابل استفاده در هوش تجاری

در مراحل مختلفی از هوش تجاری بسته به فرآیند از تکنیک های هوش تجاری متفاوتی استفاده می شود که شامل موارد زیر است:

 پردازش تحلیلی برخط یا OLAP :

سرویسی است که از داده های تحلیلی برای جوابگویی به پرسش های تحلیلی و جوابدهی کاربران استفاده میکند. این سرویس یکی از مهمترین تکنیک ها است. که پایگاه داده های مرتبط با همدیگر، سیستم گزارش دهی و داده کاوی را در خود قرار داده است. بوسیله پردازش تحلیلی برخط تصمیم گیری ها بسیار آسان تر خواهد بود. تکنیک OLAP انواع مختلفی دارد مانند : HOLAP, ROLAP, MOLAP WOLAP .

داده کاوی یا DM:

داده کاوی یکی دیگر از مهمترین تکنیک های هوش تجاری محسوب میشود. فرآیندی که به تحلیل پایگاه داده می پردازد برای پیدا کردن الگوهای ویژه. از این سیستم در تصمیم گیری های مهم استفاده میشود و شامل چند مرحله هست:

 • پاکسازی داده ها
 • یکپارچه کردن داده ها
 • انتخاب داده مناسب
 • تبدیل کردن داده ها
 • کاوش و جستجو در داده ها
 • بررسی و تحلیل الگوها
 • نمایش داده های جمع آوری شده

پردازش معاملات آنلاین یا OLTP   :

سیستمهای تولید ماشینی که کار اصلی آن جمع کردن داده ها واستفاده از آنها می باشد. کاربرد این سیستم برای مواردی چون مدیریت موجودی در انبار و سیستم رزرو و… است. خود این سیستم به دو نوع عادی یا light و نوع قویتر heavy تقسیم بندی میشود. تفاوت نوع عادی با قویتر در این است که در نوع عادی توانایی اجرای فعالیت خود در بانک اطلاعاتی را دارید. و در نوع قوی از TP Monitorبرای به نتیجه رساندن دستورها و اهداف سازمان استفاده میکنید.

پایگاه داده تحلیلی یا DW :

پایگاه داده تحلیلی به داده هایی گفته میشود که از منابع اطلاعات مختلفی در گسترده زمانی یکسانی به دست می آید. این سیستم باعث میشود که شرایط مناسبی برای جوابدهی به سوالات پیچیده آماده شود. این تکنیک داده هایی را جمع آوری میکند که در تصمیمات مهم و پیچیده تاثیرگذار هستند و روند کاری را بهتر میکند.

سیستم مدیریت دانش یا KMS:

این سیستم فرآیندی است که فناوری اطلاعاتی و علم انسانی را ادغام کرده. از آن برای یافتن فرصت های اطلاعاتی سازمان و شرکتها استفاده میشود. تکنیک سیستم مدیریت دانش فعالیت های زیادی را شامل میشود مانند مبادلات کالاها، مدیریت مناسب، پیشرفت سرمایه های فکری و…

 •  مراحل انجام هوش تجاری بر روی یک سازمان
  1. منابع اطلاعاتی

  داشتن بانک های اطلاعاتی در سازمان که میتواند انواع مختلفی از sql server, oracle, my sql  و… باشند.

  1. انبار داده

  تمامی داده هایی که به صورت دسته بندی جمع آوری شده اند را انبار داده می گویند. به عبارتی دیگر هر نوع داده ای که برای سازمان و تصمیم گیری های سازمان مهم و مورد نیاز باشد انبار داده محسوب می شود. هدف جمع آوری این داده ها داشتن اطلاعاتی مفید برای تجزیه و تحلیل است.

  1. داده کاوی

  استخراج داده ها و اطلاعات مفید را داده کاوی گویند که برای پیش بینی سازمان بسیار مهم است. پیش بینی فروش و روند کاری سازمان و بررسی عملکرد سازمان از مواردیست که سازمان ها برای تصمیم گیری بهتر برای پیشرفت  سازمان خود به آن نیاز دارند.

   

رم‌افزارها و پلتفرم‌های آنلاین متعددی برای مدیریت هوش تجاری شرکت‌ها وجود دارند. برخی از شناخته‌ترین پلتفرم‌های این حوزه عبارت‌اند از:

 • SAP Business Intelligence
 • Sisense
 • Microsoft Power BI
 • Looker
 • Tableau
 • Oracle BI
 • Domo
 • QlikView
 • Klipfolio

چه سازمان هایی به هوش تجاری نیازمندند؟

سازمان هایی که سعی میکنند خود را بر طبق تکنولوژی های روز بروز نمایند دارای موفقیت های بیشتری نیز در زمینه کار خود خواهند بود. هوش تجاری یکی از مواردیست که به افزایش موفقیت سازمان ها کمک میکند. این هوشمند سازی در صنعت های زیادی کاربرد دارد مانند: سازمان های تجاری، سازمان های تولیدی، سازمان خدماتی، صنعت بانکداری و صنعت بیمه و…

صنعت بانکداری:

در بانکداری به علت وجود شعبه های زیاد و نیاز به افزایش رضایتمندی مشتریان، این صنعت به کسب و کار هوشمند روی آورده است. مدیران میتوانند با تجزیه و تحلیل رفتار مشتریان خود بوسیله هوش تجاری نقاط ضعف سازمان خود را بهتر بشناسند و به رفع این موارد بپردازند.

صنعت بیمه:

صنعت بیمه نیز برای مدیریت خسارت های مشتریان‌، تجزیه و تحلیل طرح های مختلف، مدیریت شعبات ، دریافت گزارش های لازم از این فرآیند استفاده می کنند. این سیستم هوشمند سازی موجب کاهش میزان ضرر و زیان و مدیریت ریسکهای سازمانی میشود.

سازمان تولیدی

هوش تجاری بر روی سازمان های تولیدی نیز تاثیرگذار بوده و موجب پیشرفت این سازمان ها نیز شده است. از مواردی که هوش تجاری بر روی آن تاثیر داشته میتوان گزارش های شناسایی نیاز مشتریان، برنامه ریزی جهت افزایش میزان فروش و سود بیشتر ذکر کرد. به نوعی هوش تجاری تحولات زیادی در بازارهای رقابتی داشته.  مدیران توانسته اند با اداره بهتر سازمان خود و داشتن تصمیاتی آگاهانه با توجه به نیازهای مشتری و وضعیت اقتصادی جامعه به تولید کالا اقدام نمایند.

سازمان خدماتی

سازمان های خدماتی مانند سازمان تولیدی تاثیرات فراوانی در نحوه خدمت رسانی به مشتریان و تصمیم گیری های آگاهانه براساس خدمات به مشتریان و مقدار سودآوری داشته است. این موارد موجب تمایل سازمان های خدماتی به استفاده از هوش تجاری نیز شده است.