شرکت دیجیتال مارکتینگ

نمونه هایی از اینترنت اشیاء

هر شی ای که توانایی اتصال به اینترنت را دارد و یا قابلیت کنترل شدن بوسیله اینترنت را داراست میتواند به دستگاه اینترنت اشیا تبدیل شود. از مثال های اینترنت اشیا، روشن و خاموش شدن لامپ رشته ای از طریق گوشی هوشمند است. خانه هوشمند مورد دیگری است که توسط دستیار صوتی الکسا کار میکند. کاربر به این دستگاه دستورات صوتی خود را میگوید و او اجرا کننده این فرمانها است. مثلا به الکسا بگوید که موسیقی برای او پخش کند یا درباره وضعیت آب و هوا اطلاعاتی بخواهد. موارد دیگر حسگرهای حرکتی و ترموستات هوشمند متصل به اینترنت در دفتر کار را میتوان نام برد.

شرکت دیجیتال مارکتینگ

اینترنت اشیاء

اینترنت اشیا با متصل شدن اشیا به یکدیگر بوسیله اینترنت  با هدف سنجش و کنترل از راه دور انجام میشود. در این تکنولوژی از فناوری هایی مانند شبکه حسگر بیسیم، ارتباطات ماشین به ماشین، روباتیک، شبکه های بیسیم، فناوری های اینترنت و دستگاه های هوشمند نیز استفاده میشود. اینترنت اشیا در حال حاضر وجود دارد اما هنوز هوشمندی کامل در آن ایجاد نشده است. این فناوری موجب میشود که در جهانی هوشمندتر با ترکیب جهان دیجیتال و فیزیکی زندگی کنیم. تکنولوژی که شرایطی ایجاد میشود که اینترنت علاوه بر کامپیوتر و گوشی هوشمند طیف زیادی از اشیا، فرآیندها و محیط را در بربگیرد.

مولفه‌های اینترنت اشیا؟؟

شرکت دیجیتال مارکتینگ

معماری اینترنت اشیا

برای معماری اینترنت اشیا لایه های مختلفی در نظر گرفته شده است.  شامل 4 لایه اصلی و 2 لایه پشتیبان می باشد. این لایه شامل موارد زیر است:

لایه دستگاه: این لایه  در پایین ترین سطح قرار دارد و شامل دو دسته حسگرها و محرکها هستند. این لایه ها با مدیریت عمومی دستگاه ارتباط دارد. کار این لایه ها شناسایی و جمع آوری اطلاعات توسط حسگر ها است.

لایه شبکه: لایه دوم داده های جمع آوری شده  از سنسورها را که به صورت آنالوگ میباشد را به دیجیتال تبدیل میکند. برای انتقال این اطلاعات از فناوری بیسیم استفاده میشود.

لایه مدیریت خدمات: این لایه مانند میان افراز است که سرویس های متفاوتی را به لایه برنامه ارائه میدهد. به دلیل حجم زیاد داده ها باید فیلترینگ روی داده ها انجام شود تا در تجزیه و تحلیل اطلاعات  داده های مناسب در دسترس قرار گیرد.

لایه برنامه ها: این لایه همان برنامه های کاربردی اینترنت اشیا است. این برنامه ها میتوانند در زمینه های مختلفی مانند بهداشت و درمان، محیط زیست هوشمند، حمل و نقل وحوزه فردی و اجتماعی تقسیم شوند.

اینترنت اشیا وسلامت

استفاده از گجت های هوشمند در روند بهبود بیماران باعث شده است تا نقش اینترنت در سلامت شکل پررنگ تری به خود بگیرد. این فناوری در کنترل بیماری و زمان مصرف داروها موجب شده تا جامعه به آن اعتماد بیشتری داشته باشند. مهمترین حوزه هایی که اینترنت اشیا میتواند کاربرد داشته باشد مواردی چون مراقبت از بیماران از راه دور، سیستم هشداردهنده اورژانس، برنامه تناسب اندام، کنترل زمان دارو، کنترل بیماریها و کنترل سالمندان می باشد. گجت های هوشمند از طریق حسگرها میتواند به پایش سلامت بیماران بپردازد. مزیت های اینترنت اشیا در حوزه سلامت اینست که موجب صرفه جویی در هزینه ها، پخش نشدن ویروس ها و عفونت، مانیتورینگ بیماران، کاهش اتلاف زمان مراجعه کننده.

شرکت دیجیتال مارکتینگ