شرکت دیجیتال مارکتینگ

هوشمندسازی چیست؟

کنترل و اتوماتیک کردن تجهیزات مصرف کننده ساختمانی علاوه بر ایجاد راحتی اهداف دیگری مانند صرفه جویی در مصرف انرژی، ایمن سازی، گزارشگیری، مدیریت بهتر ساختمان های صنعتی و مسکونی را نیز در نظر دارد.این کار موجب جلوگیری از ایجاد آسیب به دلیل خطای فردی و انسانی میشود.هوشمندسازی و سیستم هوشمند لازمه همدیگر هستند. سیستم های هوشمند به ابزارهایی گویند که محیط اطراف خود را درک کرده و در قبال آن به صورت هدفمند واکنش نشان خواهند داد. طرز فکر این سیستم ها مانند یک انسان است و هر چه شبیه به انسان باشد هوشمندتر خواهند بود.

شرکت دیجیتال مارکتینگ

مزیت هوشمند سازی

استفاده از خدمات مشاوره و هوشمندسازی موجب فراهم شدن آسایش بیشتر برای افراد خواهد شد. این مزیت برای کسانی که دارای مشغله بسیاری هستند موجب سرعت بخشیدن بیشتر به کارهای روزانه شان خواهد شد. مورد دوم امکان کنترل از راه دور است که تمامی سیستم های برقی و الکترونیکی به صورت مانیتور کنترل میشوند. با استفاده از هوشمند سازی میتوان در مصرف انرژی صرفه جویی بیشتری کرد. برای نمونه در ساعاتی که منزل خالی می باشد سیستم گرمایشی و سرمایشی کار نخواهد کرد. یا با استفاد از کنترل پرده ها در ساعاتی که نور خورشید وجود دارد سیستم روشنایی فعال نخواهد بود. در هوشمندسازی مبحث اینترنت اشیا مطرح هست.

هوشمندسازی چگونه انجام میشود؟

شرکت دیجیتال مارکتینگ

انواع هوشمندسازی

استفاده از خدمات مشاوره و هوشمندسازی در بخش های مدیریتی و اتوماسیون خانگی از موارد ضروری برای صنعت ساختمان هستند. هوشمندسازی به دو بخش تقسیم میشود:

خدمات مشاوره و هوشمندسازی در اتوماسیون ساختمان

با هوشمندسازی ساختمان بوسیله نصب سیستم مدیریت ساختمان تمام تجهیزات ساختمان مانند موتورخانه، سیستم کنترل سرمایشی و گرمایشی، هواسازها، چیلرها، آسانسورها، سونا و استخر، برق اضطراری، روشنایی، کنترل تردد، اعلام و اطفا حریق، دوربین مدار بسته و سیستم های حفاظتی همگی قابل توسط سنسورها و حسگرها کنترل خواهند شد.

خدمات مشاوره و هوشمندسازی در خانه یا محل کار

استفاده از تکنولوژی در محیط کار و منزل موجب کنترل تمام لوازم برقی و الکتریکی از هر مکانی میشود. در این هوشمندسازی میتوان مواردی چون انرژی مصرفی، تنظیم نور محیط به شکل خودکار نسبت به نور خورشید و تنظیم دمای محیط براساس مواردی چون تعداد نفرات حاضر در محیط، نوع کاربری محیط و نور خورشید، کنترل پرده ها، استفاده از سیستم های نظارتی و حفاظتی،  کنترل تردد، برق اضطراری، حسگرهای حرکتی، تشخیص نشت گاز و موارد بسیاری دیگر را  کنترل کرد.

تجهیزات لازم درهوشمندسازی توسط شرکت داده پردازی پردیسان ویرا

برای هوشمندسازی از سنسورهای متعددی استفاده میشود که محیط را درک کرده و متناسب با آن واکنش نشان خواهند داد. برخی از سنسورهای استفاده شده موارد زیر هستند:

سنسور حرکتی : این سنسور بر اساس گرمای موجود در محیط استفاده میشود. موارد کاربرد آن در سیستم های امنیتی برای تشخیص حرکت انسان و یا ورود غیرمجاز می باشد.

سنسور شکست شیشه : با شکسته شدن شیشه فعال خواهد شد.

سنسور رطوبت سنج : این سنسور برای آبیاری محیط باز و فضای سبز کاربرد دارد.

سنسور نور : سیستمی هوشمند برای تنظیم خودکار چراغ های خانه متناسب با میزان نور محیط اطراف خود.

سنسور دما : برای اندازه گیری دمای به صورت دیجیتال می باشد.

سنسور دود : سیستم اعلام حریق وجود دود و حرارت را در محیط اطلاع میدهد.

سنسور باز و بست : این سنسور برای باز و بسته کردن در محل هایی چون در و پنجره نصب میشود و در صورت باز یا بسته شدن هشدار خواهد داد

شرکت دیجیتال مارکتینگ