شرکت دیجیتال مارکتینگ

تابلو برق اتوماتیک اتاق سرور

تابلو برق اتوماتیک اتاق سرور برای هدایت و مدیریت برق اتاق سرور کاربرد دارد. محفظه ای برای نصب سیم بندی های الکتریکی و الکترونیکی و تغییر مسیر برق ورودی و خروجی و… استفاده میشود. تمامی کابل های برق و کنترل وارد تابلو برق می شوند. مواردی که روی تابلو برق نصب می شود شامل کلیدها، قطعات کنترلی، حفاظتی و نمایشگر نظیر فرکانس، توان، ولتاژ و جریان و… می باشد.

تابلو برق برای کنترل ورود و خروج برق و برق اضطراری و نظارت بر جریان و ولتاژ خطوط کاربرد دارد. این تابلو مجهز به ولت متر و آمپر متر و کلیدهای کنترل جریان و ولتاژ است که می تواند از برق شهر یاUPS در بخش های مختلفی استفاده کند.

موارد استفاده از تابلو برق اتوماتیک اتاق سرور

  • کنترل و دسته بندی افراد به تجهیزات داخل تابلو
  • دسترسی آسان
  • کاهش برق گرفتگی
  • حفاظت در برابر ضربه و حوادث
  • زیبایی محیط

تابلو برق اتوماتیک اتاق سرور

شرکت داده پردازی پردیسان ویرا از دو نوع تابلو برق اتوماتیک اتاق سرور استفاده میکند. تابلو برق توزیع و تابلو برق ATS(Automatic transfer switch) .

تابلو برق توزیع : برای کنترل و ورود کابل برق به اتاق سرور از این تابلو استفاده می شود. کلیه کابل های برق اتاق سرور به این تابلو وارد می شود. پس از محاسبه میزان برق مصرفی و برق موردنیاز با در نظر داشتن تک فاز یا سه فاز بودن برق ورودی، برای تامین برق مورد نیاز اقدام می کند بهتر است تابلو را در محلی مناسب درج کنیم.

تابلو برق ATS : برای سازمان هایی که قطعی برق موجب ایجاد خسارت زیاد به آن ارگان می شود برای جلوگیری از این اتفاق از تجهیزات بدون قطعی برق مانند UPS استفاده می کنند. در صورتی که UPS توانایی تامین برق مورد نیاز را نداشته باشد میتوان از ژنراتور نیز استفاده کرد. تابلو برق ATS سوئیچ را به صورت اتوماتیک انجام می دهد. این تابلو در زمان تشخیص قطعی برق از برق شهری به ژنراتور سوئیچ پیدا کرده و پس از اتصال مجدد برق شهری دوباره به برق شهری سوئیچ پیدا کند.  تابلو برق ATS بین برق شهری و ژنراتور قرار می گیرد. اگر تابلو برق به صورت با کیفیت ساخته نشود ممکن است عواقبی چون آتش سوزی، قطع جریان برق، داغ شدن تجهیزات رخ دهد. استفاده از تابلو برق استاندارد در اتاق سرور موجب داشتن جریان برق بدون قطعی می شود.

شرکت دیجیتال مارکتینگ
شرکت دیجیتال مارکتینگ

تجهیزات لازم در ساخت تابلو برق اتوماتیک اتاق سرور

فیوز مینیاتوری: در اتصالات کوتاه این فیوز جریان را قطع خواهد کرد. این نوع فیوزها به صورت تک فاز و دو فاز است و به دو دسته کندکار(type C) و تندکار(type B) تقسیم می شود.

کلید اتوماتیک : این کلید فیوز، ساخته شده برای جریان های بالا می باشد. زمانی که ورودی تابلو دارای آمپر باشد از این کلید برای ورود اصلی استفاده می شود.

کلید گردان اصلی : قطع و وصل برق تابلو بر عهده این کلید است.

کلید تغییر حالت : تغییر مسیر ورودی و خروجی جریان را این کلید انجام می دهد. این کلید در دو نوع دستی و اتوماتیک ساخته شده است و در تابلو برق UPS کاربرد دارد.  با خروج مدار از UPS بوسیله این کلید مسیر ورودی به برق شهری تغییر پیدا خواهد کرد.

ترمینال ورودی: کابل های ورودی را باید به ترمینال وصل کرد و تجهیزات را نیز به طرف دیگر ترمینال. اتصال مستقیم کابل ها به تجهیزات ممکن است موجب ایجاد حوادث احتمالی شود.

برق ارت و نول: میتوان بجای استفاده از نول و ارت از شینه مسی استفاده کرد.

چراغ سیگنال: این چراغ نمایش دهنده وجود برق یا عدم وجود برق است.

آمپرمتر و ولت متر: میتوان برای اندازه گیری میزان ولتاژو جریان برق مصرفی آنها را بر روی تابلو برق نصب کرد.

مولتی متر: نشان دهنده آمپر و ولتاژ می باشد.

ترانس: آن را در داخل تابلو برق نصب می کنند و جریان و ولتاژ را اندازه گیری و برای نمایش به مولتی متر می فرستد.

روبند: برای پوشاندن سیم تجهیزات استفاده می شود.

ریل: برای نصب تجهیزات از ریل استفاده می شود. ریل روی بدنه تابلو نصب می شود و قطعات بر روی آن قرار می گیرند.

نوار فرم: از نوار فرم برای مرتب کردن کابل ها استفاده می شود.

شینه یا باس بار: شینه متشکل از نوار مسی است که توزیع فاز تابلو برق از وظایفش می باشد.

کلید سوئیچی: برای جلوگیری از دستکاری و قطع برق توسط سایر افراد از کلید سوئیچی باید استفاده شود.

شرکت دیجیتال مارکتینگ