شرکت دیجیتال مارکتینگ

سیستم تشخیص بیومتریک

تشخیص هویت افراد برای تردد در برخی از مکانها بسیار مهم است. دسترسی به مکان های نظامی یا اطلاعاتی و مراکز دیتا از جمله این موارد است. در گذشته استفاده از کارت برای افراد ضروری بود اما با گسترش سیستم بیومتریک این روش به تدریج منسوخ شد. سیستم بیومتریک از طریق مولفه های فیزیولوژیکی برای شناسایی افراد استفاده می کند. این روش از روش سنتی بسیار مطمئن تر است و احتمال اشتباه در آن وجود ندارد. بیومتریک یکی از بهترین مدل ها برای سیستم کنترل تردد اتاق سرور است.

شرکت دیجیتال مارکتینگ

سیستم امنیتی و کنترل تردد اتاق سرور

استفاده از سیستم امنیتی و کنترل تردد اتاق سرور در اتاق سرور بسیار ضروری است. اتاق سرور یکی از بخش های مهم یک سازمان محسوب می شود. حجم بسیاری از اطلاعات مهم موجود در اتاق سرور و دیتا سنتر موجب شده است که  ورود و خروج به این اتاق کنترل شود. کنترل ورود و خروج افراد از طریق متفاوتی انجام می شود. مانند کنترل تردد به اتاق سرور با کارت یا کد و یا  کنترل تردد به اتاق سرورتوسط ویژگی های بیومتریکی مانند اثرانگشت یا سیستم تشخیص چهره

سیستم امنیتی و کنترل تردد اتاق سرور

شرکت دیجیتال مارکتینگ

روش های احراز هویت بیومتریک

  • اثرانگشت : با استفاده از سر انگشتان اشخاص انجام می شود.
  • تشخیص چهره : از طریق فرم چهره، افراد شناسایی می شوند.
  • چشم : توسط شبکیه و عنبیه شناسایی افراد صورت می گیرد.
  • فرم دست : با استفاده از مدل و فرم دست شناسایی صورت خواهد گرفت.
  • صدا : از طریق تن صدا و نحوه گویش احراز هویت انجام می شود.

روش کار سیستم کنترل تردد بیومتریک

با قرار گرفتن شخص در مقابل دستگاه اطلاعات بیولوژیکی شخص خوانده می شود. پس از پردازش دستگاه و مورد تایید قرار گرفتن میتواند تردد نماید. اطلاعات بیولوژیکی افراد به دو روش میتواند ذخیره شود، یا در سرور و یا در خود دستگاه این ذخیره سازی انجام می گیرد. دستگاههای کنترل تردد معمولا جنب در نصب میشود و با اتصال به قفل برقی اجازه ورود و خروج به افراد را می دهد.

این دستگاه، نرم افزار مدیریت دارد که میتواند در خود دستگاه نصب شده باشد. اطلاعات اشخاص در سروری جداگانه ذخیره می شود و پس از ارسال به دستگاه احراز هویت فرمانی مبنی بر تایید یا رد اطلاعات داده شده ارسال می شود. اگر تعداد اتاق سرور بیش از یک عدد باشد میتوان از سیستم جامع کنترل تردد استفاده کرد و اطلاعات افراد را در نرم افزاری مرکزی جمع آوری کرده و سیستم اکسس کنترل نیز بوسیله شبکه با این مرکزارتباط داشته باشد.

نکات مهم در سیستم امنیتی اتاق سرور

نصب قفل مناسب برای در اتاق سرور

استفاده از قفل مناسب برای اتاق سرور بسیار مهم است و امکان این که بتوان از کلید آن کپی ساخت نیز نباید وجود داشته باشد. اگر کلید اتاق سرور شما را قابلیت کپی کردن را دارد بهتر است قفل و کلید را به صورت دوره ای تغییر دهید.

قفل بدون کلید یا استفاده ازدرب الکترونیکی

امروزه مدل های بسیاری از قفل بدون کلید و قفل دارای کلید الکترونیکی وجود دارد. از انواع مجهز تر نیز نیاز به داشتن کد صحیح برای ورود است که باید به صورت دوره ای نیز تغییر کند زیرا در صورت عدم تغییر کد ممکن است کلیه کارمندان از آن کد اطلاع یابد و میزان امنیت آن کم شود.

کارتهای کنترل دسترسی به اتاق سرور

در این مدل از دسترسی افراد با استفاده از کارت می توانند به اتاق سرور دسترسی داشته باشند. برای هر کارت به صورت جداگانه دسترسی هایی متفاوت تعریف می شود. این سیستم دسترسی می تواند حرکت آسانسور و سیستم روشنایی را نیز تنظیم کند.

شرکت دیجیتال مارکتینگ
شرکت دیجیتال مارکتینگ

سنسور های حرکتی و امنیت مرکز داده

با نصب سنسور حرکتی در اتاق سرور به محض دسترسی غیرمجاز آلارم ایجاد خواهد شد. سنسور درب نیز یکی از موارد مهم دیگریست که اگر درب به صورت غیرمجاز باز شود این سنسور هشدار می دهد. نصب سنسور باعث می شود که کلیه ترددهای افراد در طول یک روز را ثبت کند و جزییات دقیقی از آن را به صورت گزارش ارائه می دهد.

کنترل شرایط محیطی

سرور ها ماشین هایی هستند که به سرعت گرم می شوند. پس باید محیط این اتاق را خنک نگه داشت و برای کاهش رطوبت نیز تنظیم شود. برای کنترل شرایط محیطی باید از سنسورهای متفاوتی استفاده کرد:

سنسور دما : برای اندازه گیری دمای اتاق استفاده می شود.

سنسور رطوبت : حفظ رطوبت اتاق در حد مناسب

سنسور نشتی آب : تشخیص نشتی آب در اتاق سرور

سنسور دود : برای تشخیص دود و آتش سوزی در اتاق سرور کاربرد دارد.

سنسور ولتاژ : کنترل ولتاژ جریان الکتریکی در اتاق سرور کاربرد دارد.