شرکت دیجیتال مارکتینگ

طراحی و راه اندازی اتاق سرور

طراحی و راه اندازی اتاق سرور که یکی از مهمترین بخش سازمان بحساب می آید باید با دقت انجام شود. این اتاق مرکز کنترل و مدیریت شبکه است و کلیه تجهیزات سخت افزاری مانند سرور، سوییچ، روتر و سایر تجهیزات در این مکان قرار دارد. اتاق سرور اتاق ذخیره سازی، نگه داری و مدیریت سرورهای کامپیوتری و سایر اجزای مرتبط با آن است.

شرکت داده پردازی پردیسان ویرا در زمینه طراحی و راه اندازی اتاق سرور تجربه بسیاری دارد.  طراحی و راه اندازی اتاق سرور یکی از خدمات این شرکت محسوب می شود. براساس تجربه، در طراحی اتاق سرور باید به نکات بسیاری توجه کرد تا بعدها نیازی به نصب و راه اندازی مجدد نباشد.

اتاق سرور شامل صدها سرور است. این سرورها قابلیت بروزرسانی سخت افزار و نرم افزار را بدون راه اندازی مجدد دارند. ضمن این که قابلیت بکاپ گیری و ایجاد امنیت بالا برای منابع، داده ها و حافظه و مدیریت آسان را نیز بر عهده دارند.

موارد مهم سخت افزاری

1.وجود امنیت فیزیکی در اتاق سرور

از مهمترین بخش ها در طراحی و راه اندازی اتاق سرور امن کردن اتاق سرور است. مهمترین روش برای ایجاد امنیت در اتاق سرور استفاده از سیستم کنترل تردد است. وظیفه این سیستم کنترل ورود و خروج افراد به اتاق سرور می باشد. در این سیستم با استفاده از سخت افزار یا نرم افزار مناسب این امنیت ایجاد می شود. درب اتاق سرور نباید کلید خور باشد. برای قفل یا باز کردن آن میتوان از قفل کارتی یا رمزی استفاده کرد.

2.توجه به نظافت اتاق سرور

عدم وجود پنجره در اتاق سرور بسیار مهم است. در صورت وجود پنجره، دو جداره کردن آن کمک میکند تا ذره ای گرد و غبار وارد اتاق سرور نشود.

3.نصب سیستم اعلام حریق

در زمان تاسیس اتاق سرور باید سیستم اطفای حریق نیز در نظر گرفته شود. تا در صورت آتش سوزی بتوان آن را خاموش کرد. برای اطلاع پیداکردن خیلی سریع از آتش سوزی باید داخل رک و محیط اتاق سرور سنسور آتش سوزی قرار داد. درب اتاق سرور باید از رنگ و جنس نسوز باشد. تا در صورت آتش سوزی در خارج از اتاق سرور آتش به درون اتاق منتقل نشود.

شرکت دیجیتال مارکتینگ
شرکت دیجیتال مارکتینگ

4.سیستم خنک کننده و تهویه

برای این که تجهیزات شبکه به دلیل وجودگرد وغبار دچار آسیب نشود باید از فن های داخل کیس و رک استفاده شود. زیرا به مرور زمان گرد وغبارها موجب از کارافتادن تجهیزات می شود. استفاده از سیستم تهویه و خنک سازی علاوه بر کاهش گرد وغبار موجب خنک کردن و کاهش رطوبت اتاق سرور می شود. رطوبت به خازن ها و بردهای الکتریکی آسیب فراوانی می زند.

دمای مناسب برای اتاق سرور دمایی بین 27-10 درجه سانتیگراد است. و محدوده دمایی مطلوب نیز بین 21-18 درجه می باشد. در تعیین دمای مناسب باید مواردی چون تعداد سرور و اندازه اتاق را نیز در نظر گرفت.

5.تامین برق و باتری

برق اتاق سرور را میتوان از برق شهری گرفت اما در صورتی که برق دچار قطعی شود باید استفاده از UPS یا ژنراتور برق را نیز در نظر گرفت. زیرا قطع جریان برق به صورت ناگهانی موجب خسارات زیادی به اتاق سرور می شود.

طراحی اتاق سرور

مهمترین گام در شروع طراحی و راه اندازی اتاق سرور ، طراحی اتاق است. انجام گام های بعدی نیز پس از این طراحی ادامه پیدا می کند. در این فرآیند باید ابتدا نیازها مشخص شود اینکه چه کارهایی باید در اتاق سرور انجام شود. داده هایی که در این اتاق قرار می گیرند چه داده هایی هستند؟ ارتباط اتاق سرور با بیرون به چه صورت باشد؟

پس از بحث درباره سوالات بالا باید درباره تجهیزات مورد نیاز نیز بررسی صورت گیرد. در این بخش بسته به میزان بودجه و کارایی تجهیزات انتخاب خواهد شد. مرحله بعدی تعیین مکان مناسب برای ساخت اتاق سرور است. در این مرحله باید استانداردهای bicsi و Standard Tia942 را عملی کرد. در این موارد ممکن است شما از اتاق آماده استفاده کنید یا نیاز باشد این اتاق را بسازید. پس از تعیین اتاق، ساخت اتاق سرور آغاز می شود.

نصب در اتاق سرور: درب اتاق سرور باید ضدحریق و ضد سرقت باشد.  ورود و خروج نیز توسط کنترل سیستم تردد، کنترل شود.

شرکت دیجیتال مارکتینگ
شرکت دیجیتال مارکتینگ

دیوار اتاق سرور: دیوار اتاق سرور شامل دیوار اصلی و دیوار کاذب است. دیوار اصلی باید بدون منافذ و پنجره باشد پس از آماده سازی میتوان از لایه ضدحریق نیز استفاده کرد. با نصب لوله و کابل کشی بر روی آن نیز پشم سنگ و دیوار کاذب قرار می گیرد.

کف اتاق سرور: برای پر کردن کف اتاق سرور از اپوکسی استفاده می شود تا کف اتاق سرور بدون منفذ باشد. این کف پوش موجب خروج الکتریسیته ساکن از اتاق میشود. سپس بر روی آن از کف کاذب استفاده می شود. کف کاذب باید توانایی تحمل وزن بالا و آنتی استاتیک را داشته باشد.

سقف اتاق سرور: برای پوشاندن کابل های موجود در سقف نیز از سقف کاذب استفاده می شود. این سقف کاذب باید در برابر آتش و رطوبت مقاومت بالایی داشته باشد.

چاه ارت: اتاق سرور باید چاه ارت داشته باشد. البته با مقاومت کمتر از 2 اهم، به همین دلیل حفر چاه ارت ضروری است.

طراحی وراه اندازی اتاق سرور|تجهیزات اتاق سرور|تجهیزات امنیتی اتاق سرور|اتاق سرور|