شرکت دیجیتال مارکتینگ

تهویه اتاق سرور

 تهویه و کولینگ اتاق سرور موجب ایجاد رطوبت و فیلتر هوا در اتاق سرور می شود. زیرا کاهش رطوبت به زیر 20% موجب آسیب رساندن به تجهیزات اتاق سرور می شود. رطوبت مناسب برای اتاق سرور محدوه ای بین 45 تا 55 درصد است. گرد و غبار و ذرات معلق نیز در داخل اتاق نباید وجود داشته باشد.ضمن آن که گرمای اتاق سرور، بسته به تعداد رک ها بیشتر نیز می شود. به همین دلیل کولینگ ها با ظرفیت های متفاوتی تعیین می شوند.

شرکت دیجیتال مارکتینگ

تهویه و کولینگ اتاق سرور

تهویه و کولینگ اتاق سرور:استفاده از تهویه و کولینگ اتاق سرور به دلیل وجود گرمای تولید شده در آن ضروری است. این گرما ناشی از تجهیزات سخت افزاری موجود در اتاق سرور ایجاد می شود. این گرما به مرور زمان موجب آسیب زدن به این سیستم ها خواهد شد. اتاق سرور باید به صورت مداوم در معرض هوای سرد قرار بگیرد تا سیستم دچار خسارت نشود. استفاده از تهویه و کولینگ اتاق سرور یکی از مهمترین نیازهای اساسی است. در طراحی اتاق سرور باید شرایط خروج گرما وجود داشته باشد.

تهویه و کولینگ اتاق سرور

شرکت دیجیتال مارکتینگ

روش های مرسوم برای خنک سازی اتاق سرور

سیستم خنک کننده اسپیلت

 در کشور ما معمولا اتاقی به ابعاد کوچک مثلا 6 متری برای اتاق سرور در نظر می گیرند. با استفاده از 2 اسپلیت که به شکل خودکار نیز کار می کنند و دمای اتاق سرور را حدود 22 درجه سانتیگراد نگه می دارند.

نکات مهم در زمان استفاده از اسپلیت به عنوان خنک کننده اتاق سرور:

  • کولر اسپلیت خنک کننده مناسبی برای اتاق سرور نمی باشد و به  مرور زمان از کار خواهد افتاد. ضمن آن که روشن نگه داشتن آن به صورت دائم نیز خطرناک است.
  • اگر از کولر اسپیلت به عنوان خنک کننده استفاده می شود باید یک کولر پشتیبان نیز برای آن در نظر گرفت. تا در شرایطی که کولر اول دچار آسیب شد این کولر جایگزین فعال شود.
  • برای جلوگیری از آسیب دیدن کولر اول، بعد از 8 ساعت کار کولر جایگزین فعال شود. تا کولر اول خستگی کمتری را متحمل شود.
  • هرگز نباید اتاق سرور بدون کولر اسپیلت باشد. ضمن آن که همیشه باید ظرفیت کولر اتاق سرور را بیشتر از مقدار محاسبه شده در نظر گرفت تا کولر با قدرت بیشتری کار کند. و با افزایش تجهیزات بتواند دمای خنک مطلوب را نیز فراهم کند.
  • نکته بعدی این که در صورت نصب اسپلیت و قرار داشتن پنجره، پنجره ها نباید روبروی هم قرار داشته باشند. زیرا تاثیر منفی بر روی هم خواهند داشت. نصب سیستم هشداردهنده یکی از موارد بسیار مهمی است که باید در اتاق سرور لحاظ شود. زیرا اسپیلت خنک کننده غیر قابل اعتمادی برای اتاق سرور محسوب می شود.

روش های مرسوم برای خنک سازی اتاق سرور

سیستم خنک کننده InRow

این سیستم خنک کننده در کنار رک قرار دارد. عملکرد خنک کننده InRow به این شکل است که هوای گرم خارج شده از پشت رک را می گیرد. و با خنک کردن آن، مجددا به جلو رک دمیده می شود. فاصله ای بین این سیستم خنک کننده و رک وجود ندارد. به همین دلیل کل رک ها را پوشش میدهد و تهویه به شکل بهتری انجام می گیرد. این سیستم خنک کننده به دو صورت سیستم خنک کننده InRow آبی و سیستم خنک کننده InRow گازی قابل استفاده است.

سیستم سرمایشی در کف Down Flow

در این روش هوای خنک وارد کف کاذب میشود و تا قسمت جلویی رک ها نیز کشیده می شود. قسمت جلوی رک نیز دارای سوراخ بوده و هوای سرد از آنجا خارج میشود. برای خروج گرمای تولید شده نیز می توان از سیستم مکش هوا در قسمت پشت یا بالای راهرو استفاده کرد.

سیستم سرمایشی از داخل رک

در این مدل هوای سرد به طور مستقیم وارد رک می شود. و سیستم هوای مکشی که در بالا قرار دارد هوای گرم تولید شده را به بیرون انتقال می دهد.

استفاده از اتاق سرد

اتاق سرد، سازه ای شیشه ای است و در اطراف رک ها ساخته می شود. قسمت های بالا و کناری رک بوسیله این سازه پوشانده می شود. و هوای سرد را داخل آن محصور می کند.

شرکت دیجیتال مارکتینگ
تهویه وکولینگ اتاق سرور